UWAGA! Dołącz do nowej grupy Łowicz - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Jan Idzikowski


Jan Idzikowski, urodzony w 1895 roku w Łowiczu, był istotną postacią w polskiej architekturze i konserwacji zabytków. Jego dziedzina pasji i pracy trwała przez wiele dekad, a jego osiągnięcia zostały zauważone i docenione w różnych kręgach.

Idzikowski zmarł 13 lutego 1977 roku w Warszawie, pozostawiając po sobie bogate dziedzictwo zawodowe, które wpływa na współczesnych architektów oraz konserwatorów. Jego wkład w zachowanie architektonicznego dziedzictwa Polski jest nieoceniony.

Życiorys

W roku 1924 Jan Idzikowski ukończył z wyróżnieniem studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, będąc pod opieką promotora Stanisława Noakowskiego. Początkowo działał przy konserwacji Zamku Królewskiego oraz Pałacu Na Wyspie, które mieszczą się w malowniczych Łazienkach Królewskich. Po zakończeniu prac w tych miejscach, zaangażował się w działalność warszawskich biur projektowych.

W trakcie II wojny światowej brał udział w kampanii wrześniowej. Po jej zakończeniu, w 1945 roku, rozpoczął pracę jako projektant w Biurze Odbudowy Stolicy. Również od 1946 roku był aktywnym członkiem warszawskiego oddziału SARP. Jego talent i zaangażowanie przyczyniły się do odbudowy wielu istotnych obiektów, w tym kamienic na Rynku Starego Miasta, zabudowy ulicy Kapitulnej oraz kamienic zlokalizowanych na Krakowskim Przedmieściu.

W kolejnych latach jego kariera nabrała tempa, kontynuując pracę w biurze architektonicznym Miastoprojekt Stolica-Wschód oraz w Wojewódzkim Biurze Projektów. Jan Idzikowski był także wieloletnim członkiem Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, co świadczy o jego głębokim zaangażowaniu w losy miasta.

Po zakończeniu swojej drogi zawodowej, Jan Idzikowski znalazł spokój w miejscu, które z pewnością przyciągało jego uwagę przez całe życie. Został pochowany na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, w kwaterze 138-5-15.

Projekty (m.in.)

Jan Idzikowski to architekt, który zrealizował wiele znaczących projektów. Oto kilka z nich:

  • dom Spółdzielni Mieszkaniowo-Budowlanej „Nowe Zjednoczenie”, ul. Dobra 22/24 w Warszawie (1936–1937),
  • odbudowa kamieniczek znajdujących się przy Barsa Rynku Starego Miasta w Warszawie,
  • odbudowa ulicy Kapitulnej w Warszawie.

Przypisy

  1. Cmentarz Stare Powązki: JAN IDZIKOWSKI, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 09.10.2019 r.]
  2. In memoriam, Pamięci Architektów Polskich SARP
  3. Jan Idzikowski, Pamięć miasta

Pozostali ludzie w kategorii "Inżynieria i technologie":

Franciszek Jan Pogonowski | Michał Grzymała-Kazłowski | Kazimierz Puczyński (hydrotechnik)

Oceń: Jan Idzikowski

Średnia ocena:4.52 Liczba ocen:25