UWAGA! Dołącz do nowej grupy Łowicz - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Korabka


Korabka, znana również jako Korab-Bzura, to historiczna wieś, która w 1954 roku została włączona do granic miasta Łowicz. Obecnie stanowi północną część tego miasta, obejmując obszar, który leży w widłach ulic Poznańskiej oraz Armii Krajowej.

Wspomniana lokalizacja Korabki sprawia, że jest to teren szczególnie interesujący z punktu widzenia historii oraz urbanistyki. Graniczy ona z malowniczą wsią Małszyce oraz niewielką osadą Parcela, co czyni ją istotnym punktem na mapie tego regionu.

Historia

„W przeszłości, Korabka była samodzielną miejscowością, a konkretnie wsią. Już w 1867 roku została włączona do gminy Kompina. W roku 1879 zanotowano, że liczba mieszkańców wynosiła 254. W okresie międzywojennym miejscowość należała do powiatu łowickiego, który wchodził w skład województwa warszawskiego. Z dniem 20 października 1933 roku, Korabka weszła w skład nowo utworzonej gromady Małszyce, która znajdowała się w obrębie gminy Dąbkowice. 1 kwietnia 1939 roku, w wyniku zmian administracyjnych, cała z kolei powiat łowicki został przeniesiony do województwa łódzkiego.

W trakcie II wojny światowej, Korabka znalazła się w granicach Generalnego Gubernatorstwa, a dokładniej w powiecie Lowitsch, który stanowił część dystryktu warszawskiego. Po zakończeniu wojny, miejscowość powróciła do powiatu łowickiego w województwie łódzkim, pozostając wciąż częścią gromady Małszyce, będącej jedną z osiemnastu gromad w gminie Kompina.

W wyniku reorganizacji administracji wiejskiej, która miała miejsce jesienią 1954 roku, kolonia Korab-Bzura oraz sąsiednie tereny, w tym osada Blich, obszar wojskowy o powierzchni 41 ha oraz tereny PKP o powierzchni 3 ha, zostały oddzielone od gromady Małszyce i włączone do Łowicza.

Przypisy

  1. Korabka w serwisie Geoportal
  2. a b c Uchwała Nr 26/54 Wojewódzkiej Rady Narodowej w Łodzi z dnia 04.10.1954 r. w sprawie zmian granic niektórych miast.
  3. Wykaz Gromad Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej według stanu z dnia 01.07.1952 r., PRL, GUS, Warszawa.
  4. Korabka, [w:] Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, t. IV: Kęs – Kutno, Warszawa 1883, s. 390.
  5. Gemeinde- und Dorfverzeichnis für das Generalgouvernement (1943).
  6. Warszawski Dziennik Wojewódzki: dla obszaru Województwa Warszawskiego. 1933, nr 14, poz. 136.
  7. Dz.U. z 1938 r. nr 27, poz. 240

Pozostałe obiekty w kategorii "Dzielnice":

Górki (Łowicz) | Zagórze (Łowicz) | Blich (Łowicz)

Oceń: Korabka

Średnia ocena:4.66 Liczba ocen:18