Andrzej Przybylski


Andrzej Przybylski, urodzony 26 listopada 1964 roku w Łowiczu, to wybitny polski duchowny rzymskokatolicki oraz doktor pedagogiki. Jego działalność na rzecz społeczności kościelnej i edukacyjnej niezwykle się wyróżnia.

W latach 2008–2015 pełnił funkcję rektora Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej, co przyczyniło się do jego znaczącej roli w kształtowaniu przyszłych duchownych. W 2017 roku został mianowany biskupem pomocniczym diecezji częstochowskiej, co jest kolejnym dowodem na jego zaangażowanie w życie Kościoła.

Życiorys

Andrzej Przybylski przyszedł na świat 26 listopada 1964 roku w Łowiczu. Jego edukacja rozpoczęła się w I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Łodzi, gdzie zdobywał wiedzę przez wiele lat. Następnie kontynuował naukę w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie, gdzie uzyskał tytuł magistra pedagogiki. W 1988 roku rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne w Częstochowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie, co zaowocowało magisterium w zakresie teologii dogmatycznej.

W dniu 28 maja 1992 roku, Andrzej Przybylski został wyświęcony na diakona przez arcybiskupa Stanisława Nowaka. Zaledwie kilka dni później, 30 maja 1993 roku, w katedrze częstochowskiej, również otrzymał święcenia prezbiteratu. Jego kariera naukowa nabrała tempa, gdy w 2006 roku uzyskał na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu doktorat z zakresu pedagogiki, bazując na dysertacji dotyczącej działalności edukacyjnej i myśli pedagogicznej św. Edyty Stein.

Od 1993 do 1994 roku pełnił funkcję wikariusza w parafii św. Franciszka z Asyżu w Częstochowie. W kolejnych latach pracował jako osobisty sekretarz i kapelan wspomnianego arcybiskupa. Dodatkowo, obejmował funkcje administratora domu biskupiego oraz dyrektora wydziału duszpasterstwa młodych w kurii metropolitalnej. W tym czasie znacznie angażował się w działalność duszpasterską jako asystent diecezjalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz duszpasterz w kościele rektorskim Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie.

W latach 1998–2008 Andrzej Przybylski piastował urząd diecezjalnego duszpasterza akademickiego, odgrywając kluczową rolę w budowie nowego ośrodka akademickiego w Częstochowie. W 2004 roku, z jego inicjatywy, erygowano pierwszą w Polsce personalną parafię akademicką pw. św. Ireneusza, której został proboszczem. Później, w 2015 roku, został mianowany proboszczem parafii św. apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu, a w 2016 roku objął funkcję dziekana dekanatu Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu. Wyróżniono go godnością kapelana honorowego Jego Świętobliwości oraz mianowano kanonikiem gremialnym kapituły archikatedralnej w Częstochowie.

Od 2006 roku pełnił rolę wykładowcy pedagogiki w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej oraz w Wyższym Instytucie Teologicznym w Częstochowie. W ciągu lat 2008–2015 sprawował urząd rektora tego seminarium. Dodatkowo, pracował jako adiunkt w Instytucie Pedagogiki na Wydziale Pedagogicznym Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Zajmował się również redakcją czasopisma „Niedziela” oraz napisał kilka książek, w tym m.in. „Wspólnota wiary i działania”, „Działalność edukacyjna i myśl pedagogiczna św. Edyty Stein” oraz „Gadu-gadu z księdzem”.

20 maja 2017 roku, decyzją papieża Franciszka, został mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji częstochowskiej ze stolicą tytularną Hortanum. Jego święcenia biskupie odbyły się 24 czerwca 2017 roku w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie, a głównym konsekratorem był Wacław Depo, arcybiskup metropolita częstochowski, w towarzystwie arcybiskupa Salvatore Pennacchio, nuncjusza apostolskiego w Polsce, oraz Stanisława Nowaka, arcybiskupa seniora. Jako swoją dewizę biskupią przyjął słowa „In Christo” (W Chrystusie).

W ramach prac Konferencji Episkopatu Polski, w 2019 roku został delegatem ds. Ruchu Odnowy w Duchu Świętym. Dwa lata później, w 2022 roku, objął funkcję delegata ds. Powołań, a w 2020 roku dołączył do Komisji Wychowania Katolickiego. W 2021 roku wszedł w skład Rady ds. Społecznych, a w 2023 roku zasiadł w Komisji Duchowieństwa.

Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":

Bolesława Lament | Stefan Wysocki (duchowny) | Zbigniew Skiełczyński | Wojciech Osial

Oceń: Andrzej Przybylski

Średnia ocena:4.86 Liczba ocen:19