Wojciech Osial


Wojciech Tomasz Osial, urodzony 19 listopada 1970 roku w Łowiczu, to postać obdarzona wieloma zaszczytami w polskim Kościele. Jako polski duchowny rzymskokatolicki, ma znaczący dorobek naukowy i duchowy, będąc doktorem habilitowanym nauk teologicznych.

W latach 2016–2024 pełnił funkcję biskupa pomocniczego diecezji łowickiej, co znacząco wpłynęło na rozwój lokalnej społeczności katolickiej. W 2024 roku objął obowiązki administratora apostolskiego diecezji łowickiej w czasie, gdy była ona wolna od biskupa, a jeszcze w tym samym roku został mianowany biskupem diecezjalnym.

Życiorys

Wojciech Osial przyszedł na świat 19 listopada 1970 roku w Łowiczu. Swoją edukację rozpoczął w 1989 roku w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie. Po utworzeniu diecezji łowickiej, ostatni rok studiów ukończył w seminarium duchownym w Łowiczu. 25 maja 1995 roku, został wyświęcony na prezbitera przez biskupa Alojzego Orszulika.

W latach 1995–2001 kontynuował swoje studia na Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim w Rzymie, gdzie obronił dysertację na temat antropologicznego wymiaru katechezy, co dało mu tytuł doktora. W 2014 roku, na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, uzyskał habilitację z nauk teologicznych w specjalności katechetyka, opierając się na pracy dotyczącej historii katechizmu.

W okresie 2001–2005 pełnił rolę katechety w Klasycznym Liceum Ogólnokształcącym w Skierniewicach. Równocześnie, od 2001 roku, pracował w kurii diecezjalnej w Łowiczu, gdzie zajmował różne stanowiska, takie jak notariusz kurii, referent ds. katechetycznych czy wizytator nauki religii. W 2005 roku, wszedł w skład diecezjalnej rady duszpasterskiej, a w 2013 roku został diecezjalnym cenzorem publikacji religijnych. W 2014 roku, otrzymał godność kanonika honorowego Katedralnej Kapituły Łowickiej.

Od 2001 roku Wojciech Osial jest wykładowcą katechetyki w Wyższym Seminarium Duchownym w Łowiczu, a od 2009 roku także w Wyższym Seminarium Duchownym Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Ołtarzewie. Ponadto, w latach 2001–2004 prowadził wykłady w Instytucie Teologicznym Diecezji Łowickiej oraz w 2015 roku na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

W 2005 roku został konsultantem ds. katechezy w Wojewódzkim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Skierniewicach oraz członkiem Ogólnopolskiej Sekcji Wykładowców Katechetyki. Dwa lata później, objął rolę rzeczoznawcy ds. oceny programów nauczania religii oraz podręczników katechetycznych w Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski. W 2012 roku dołączył do Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia Katechetyków Polskich, a w 2005 roku został zastępcą redaktora naczelnego periodyku „Studia Lovicensia”.

W grudniu 2015 roku papież Franciszek powołał go na stanowisko biskupa pomocniczego diecezji łowickiej, a stolicą tytularną była Cediae. Jego święcenia biskupie miały miejsce 4 lutego 2016 roku w bazylice katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja w Łowiczu, gdzie głównym konsekratorem był Andrzej Dziuba, a współkonsekratorami – arcybiskup Celestino Migliore oraz Marek Jędraszewski. Biskup Osial wybrał na zawołanie biskupie słowa „Dominus cor intuetur” (Pan patrzy na serce).

W marcu 2024 roku papież mianował go administratorem apostolskim sede vacante diecezji. Od 11 marca 2024 roku sprawował rządy w diecezji. We wrześniu 2024 roku, ponownie papież Franciszek powołał go na biskupa diecezjalnego diecezji łowickiej. Kanoniczne objęcie urzędu miało miejsce 25 września 2024 roku, a 16 listopada tego samego roku odbył ingres do bazyliki katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja w Łowiczu.

Będąc w obrębie Konferencji Episkopatu Polski, Osial zasiada w Komisji Wychowania Katolickiego, gdzie w 2020 roku objął funkcję przewodniczącego. Ponadto, został szefem Zespołu roboczego ds. kontaktów z Rządem RP dotyczących lekcji religii w szkołach oraz członkiem Komisji Duszpasterstwa i Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży. W 2024 roku pełnił rolę współkonsekratora podczas sakr biskupów pomocniczych łódzkich Piotra Kleszcza i Zbigniewa Wołkowicza.

Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":

Andrzej Przybylski | Bolesława Lament | Stefan Wysocki (duchowny) | Zbigniew Skiełczyński

Oceń: Wojciech Osial

Średnia ocena:4.97 Liczba ocen:18