Kazimierz Bronisław Diehl, urodzony 11 sierpnia 1933 roku w Łowiczu, a zmarły 3 sierpnia 2018 roku w Warszawie, był znakomitym polskim farmaceutą. Jego życie zawodowe i działalność społeczna skoncentrowały się na kwestiach związanych z osobami głuchymi.
Diehl przez wiele lat pełnił funkcję przewodniczącego Polskiego Związku Głuchych, co było dla niego nie tylko zaszczytem, ale także ogromnym wyzwaniem. W jego pracy w PZG miało znaczenie zarówno wsparcie dla osób z ograniczeniami słuchu, jak i walka o ich prawa w społeczeństwie.
Wszyscy, którzy znali Kazimierza Diehla, doceniali jego zaangażowanie i determinację w dążeniu do lepszego zrozumienia oraz integracji osób głuchych w polskim społeczeństwie. Więcej informacji o jego pracy można znaleźć na stronie Polskiego Związku Głuchych (PZG).
Życiorys
W 1940 roku Kazimierz Diehl doświadczył dramatycznej zmiany w swoim życiu, gdy całkowicie utracił słuch w wyniku zapalenia opon mózgowych. Pomimo tej trudnej przeszkody, w jego młodości dominowały sukcesy w lekkoatletyce, gdzie z zaangażowaniem i determinacją rozwijał swoje umiejętności sportowe. W okresie od 1950 do 1956 roku był aktywnym członkiem sekcji lekkoatletycznej ŁKS Łódź oraz Łódzkiego Klubu Sportowego Głuchych (ŁKSG). Jego zaangażowanie doprowadziło go do kadry narodowej głuchych oraz reprezentacji juniorów, która skupiała osoby słyszące.
W czasie swojej kariery sportowej wielokrotnie zdobywał tytuły mistrza oraz wicemistrza Polski głuchych. Dodatkowo, był zaangażowany w działalność edukacyjną, biorąc udział w Kursach Likwidacji Analfabetyzmu Głuchych jako nauczyciel społeczny, co podkreśla jego pasję do wsparcia i rozwoju społeczności głuchych. Od 1953 roku aktywnie uczestniczył w pracach Zarządu Oddziału Łódzkiego Polskiego Związku Głuchych, a w latach 1952–1976 pełnił funkcję prezesa Łódzkiego Klubu Sportowego Głuchych.
Diehl osiągnął również sukcesy akademickie, kończąc w 1955 roku studia na Wydziale Farmaceutycznym Akademii Medycznej w Łodzi, co miało szczególne znaczenie, ponieważ uczyniło go pierwszym nie słyszącym magistrem w Polsce. W latach 1956–1975 jego kariera zawodowa koncentrowała się na kierowniczych stanowiskach w Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi. Jego aktywność w Polskim Związku Głuchych była równie imponująca; w 1955 roku został delegatem na Zjazd Krajowy PZG, a następnie wybrany do Głównego Sądu Koleżeńskiego, gdzie pełnił funkcję wiceprzewodniczącego oraz przewodniczącego.
Z czasem Diehl stał się kluczowym członkiem Zarządu Głównego PZG, a od 1963 roku działał w Prezydium tego stowarzyszenia. W latach 1962–1976 kierował Oddziałem Łódzkim PZG. Jego wpływ na ruch głuchych w Polsce był znaczący; przez cztery kadencje, w latach 1983–2006, sprawował urząd prezesa Polskiego Związku Głuchych, a od 2012 roku był pierwszym prezesem honorowym tej instytucji. Diehl nie tylko lokalnie, ale i globalnie, był ważną postacią w środowisku głuchych, należąc do władz Międzynarodowego Komitetu Sportowego Głuchych oraz uczestnicząc w wielu kongresach, w tym siedmiu Kongresach Światowej Federacji Głuchych oraz dwunastu Kongresach Międzynarodowego Komitetu Sportowego Głuchych.
Wybrane odznaczenia
Wśród licznych wyróżnień Kazimierza Diehla, można wymienić kilka kluczowych odznaczeń, które podkreślają jego znaczenie w historii Polski:
- Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski,
- Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski,
- Złoty Krzyż Zasługi,
- Srebrny Krzyż Zasługi.
Przypisy
- a b c d e Zmarł Prezes Honorowy PZG. pzg.org.pl. [dostęp 04.08.2018 r.]
- a b c d e f g h i j Honorowy Prezes Polskiego Związku Głuchych – Kazimierz Diehl. pzg.org.pl. [dostęp 04.08.2018 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Medycyna i zdrowie":
Andrzej Kazimierz Cebrowski | Leon Lubomir Kruszyński | Leszek CzerwińskiOceń: Kazimierz Diehl