Leszek Czerwiński


Leszek Czerwiński, ur. 23 marca 1939 roku w Łowiczu, był wybitną postacią w polskiej medycynie. Zmarł 2 lutego 2018 roku w Warszawie.

Jako lekarz i chirurg, odegrał istotną rolę w rozwoju polskiej chirurgii, przyczyniając się do wielu przełomowych operacji oraz programów zdrowotnych.

Ponadto, w swojej karierze zawodowej pełnił funkcję posła na Sejm X kadencji, gdzie z entuzjazmem brał udział w pracach legislacyjnych, dążąc do poprawy systemu opieki zdrowotnej w Polsce.

Życiorys

Leszek Czerwiński był synem Zbigniewa i Sylwii. W 1967 roku zakończył studia na Śląskiej Akademii Medycznej, co otworzyło przed nim drzwi do kariery medycznej. Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę w I Klinice Chirurgii ŚAM w Zabrzu, gdzie zdobywał cenne doświadczenie. Wkrótce potem uzyskał stopień doktora nauk medycznych w dziedzinie chirurgii naczyniowej.

W znaczący sposób przyczynił się do powstania Zespołu Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu, a jego kierownicza rola jako dyrektora trwała do 1979 roku. W 1980 roku objął stanowisko ordynatora Oddziału Chirurgii w Szpitalu Miejskim ZOZ w Rzeszowie, a po upływie kilku lat, w 2003 roku, stał się dyrektorem tej placówki, wskazując na swoje zaangażowanie w rozwój lokalnej służby zdrowia.

W okresie od 1989 do 1991 roku aktywnie uczestniczył w polskiej polityce, sprawując mandat posła na Sejm kontraktowy. Został wybrany w rzeszowskim okręgu, reprezentując Polską Zjednoczoną Partię Robotniczą, której członkiem był od 1963 do 1989 roku. W trakcie swojej kadencji był również w egzekutywie Komitetu Miejskiego PZPR, a jego działania w Sejmie koncentrowały się na pracy w Komisji Zdrowia, będąc wśród Niezależnych Posłów.

Po zakończeniu swojej kariery parlamentarnej nie ubiegał się o kolejną kadencję. Zdecydował się natomiast na związek z Sojuszem Lewicy Demokratycznej, co potwierdza jego zaangażowanie w życie polityczne kraju nawet po opuszczeniu PZPR.

Leszek Czerwiński zmarł i znalazł wieczny spoczynek na cmentarzu Wilkowyja w Rzeszowie, gdzie jego wkład w służbę zdrowia oraz politykę będzie pamiętany przez lokalną społeczność.

Odznaczenia

Leszek Czerwiński otrzymał kilka istotnych odznaczeń, które świadczą o jego zasługach i wkładzie w życie społeczne. Do najważniejszych z nich należą:

  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany w 1989 roku,
  • Srebrny Krzyż Zasługi, który otrzymał w 1977 roku,
  • Medal 40-lecia Polski Ludowej.

Przypisy

  1. a b Leszek Czerwiński. rejestry-notarialne.pl. [dostęp 10.02.2021 r.]
  2. a b Cmentarze komunalne w Rzeszowie. Grobonet. [dostęp 22.04.2021 r.]
  3. Nie żyje Leszek Czerwiński, były dyrektor Szpitala Miejskiego w Rzeszowie. Miał 79 lat. nowiny24.pl, 03.02.2018 r. [dostęp 04.02.2018 r.]
  4. Nowy szef miejskiego ZOZ. gazeta.pl, 27.05.2003 r. [dostęp 06.10.2013 r.]
  5. Profil na stronie Biblioteki Sejmowej. [dostęp 07.10.2013 r.]

Pozostali ludzie w kategorii "Medycyna i zdrowie":

Kazimierz Diehl | Andrzej Kazimierz Cebrowski | Leon Lubomir Kruszyński

Oceń: Leszek Czerwiński

Średnia ocena:4.5 Liczba ocen:7