Zapraszamy do zgłębienia historii oraz architektury Kościoła pod wezwaniem Przenajświętszego Sakramentu w Łowiczu, który stanowi nie tylko miejsce kultu, ale także istotny element lokalnego dziedzictwa przepełnionego tradycją mariawicką. Ta świątynia jest siedzibą parafii Przenajświętszego Sakramentu w Łowiczu, znajdującą się w diecezji śląsko-łódzkiej Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP.
Kościół usytuowany jest w Łowiczu, na Alejach Henryka Sienkiewicza, w malowniczym powiecie łowickim w województwie łódzkim. Jego budowa rozpoczęła się w 1910 roku, a świątynia została wzniesiona w stylu neogotyckim o formie bazylikowej, z planem przypominającym krzyż łaciński. Wykonany z murowanej cegły ceramicznej, zaprojektowany został w wątku kowadełkowym, co nadaje mu niepowtarzalny charakter.
Dach kościoła jest dwuspadowy, pokryty dachówką, co wpisuje się w tradycyjną estetykę wielu polskich świątyń. Od strony południowej można zauważyć pięcioboczny przedsionek, z arkadowym przebiciem w kształcie ostrołuku. Frontowa część kościoła wyróżnia się wysoką, neogotycką wieżą oraz zestawem pinakli, które dopełniają całości.
Wnętrze kościoła charakteryzuje się wysoką nawą główną, która ma sklepienie krzyżowo-kolebkowe, znacznie przewyższające boczne nawy, a wszystkie są wsparte na ośmiu solidnych kolumnach. Ze względu na skromność wnętrza, wyróżnia się jedynie kilka elementów dekoracyjnych. Ołtarz główny przedstawia Chrystusa Ukrzyżowanego, natomiast po stronie prawej znajduje się ikona Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Po lewej zaś umiejscowiona jest metalowa ambona z 1910 roku. Warto wspomnieć, że na antepedium ołtarza widnieje herb Łowicza.
Bezpośrednio nad ołtarzem wznosi się pozłacana konfesja, a kościół sam w sobie został wpisany do rejestru zabytków 15 kwietnia 2002 roku jako obiekt o numerze A/3. Nabożeństwa odbywają się regularnie, trzy razy w miesiącu, co podkreśla jego rolę jako żywego centrum lokalnej wspólnoty.
Przywołując moment historyczny, warto zaznaczyć, że 4 września 1910 roku odbyła się konsekracja biskupia dwóch kapłanów: Romana Marii Jakuba Próchniewskiego oraz Leona Marii Andrzeja Gołębiowskiego. Sakry udzielił biskup Jan Maria Michał Kowalski, wspierany w tym dziele przez biskupów Gerarda Gula oraz Jakuba van Thiela.
Przypisy
- Rejestr zabytków nieruchomych – województwo łódzkie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r.
Pozostałe obiekty w kategorii "Kościoły":
Bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja w Łowiczu | Kościół Chrystusa Dobrego Pasterza w Łowiczu | Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łowiczu | Kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Łowiczu | Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i św. Elżbiety oraz klasztor Sióstr Bernardynek w Łowiczu | Kościół Matki Bożej Łaskawej i św. Wojciecha w Łowiczu | Kościół Świętego Ducha w Łowiczu | Parafia Świętego Ducha w ŁowiczuOceń: Kościół Przenajświętszego Sakramentu w Łowiczu