Romuald Olaczek


Romuald Olaczek, który przyszedł na świat 8 stycznia 1934 roku w Łowiczu, to znana postać w obszarze ekologii oraz ochrony przyrody w Polsce. Jako wybitny przyrodnik, Olaczek odgrywa kluczową rolę w popularyzacji idei związanych z ochroną środowiska oraz zachowaniem przyrodniczych zasobów naszego kraju.

W swojej karierze akademickiej był związany z Uniwersytetem Łódzkim, gdzie przekazywał swoją wiedzę oraz doświadczenie nowym pokoleniom studentów, inspirując ich do aktywnego działania na rzecz natury.

Życiorys

Romuald Olaczek to postać o niezwykle bogatej i różnorodnej karierze akademickiej. W 1956 roku ukończył studia na Uniwersytecie Łódzkim. Następnie podjął pracę na tej samej uczelni, a w 1963 roku obronił pracę doktorską. Jego dalsze osiągnięcia obejmują habilitację uzyskaną w 1972 roku oraz nadanie tytułu profesora nadzwyczajnego w 1983 roku. W latach 1976–1981 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Biologii Środowiskowej UŁ, a od 1981 do 1993 roku kierował Katedrą Botaniki. W 1993 roku został dyrektorem Instytutu Ekologii i Ochrony Środowiska.

Jako specjalista w obszarze geobotaniki oraz konserwatorskiej ochrony przyrody, Olaczek łączył działalność naukową z aktywnym zaangażowaniem w zachowanie terenów o szczególnym znaczeniu przyrodniczym. Osobiście projektował oraz planował obszary chronione, co miało na celu ochronę cennych zasobów naturalnych. Jest również pionierem w popularyzacji wiedzy przyrodniczej i krajoznawczej, mając na swoim koncie wiele książek, w tym te poświęcone polskim obszarom chronionym oraz popularny słownik szkolny „Ochrona przyrody i środowiska”.

Romuald Olaczek jest autorem oraz współautorem wielu publikacji naukowych i popularnonaukowych, ich liczba sięga kilku setek. W 1988 roku dołączył do Towarzystwa Naukowego Płockiego, a pięć lat później stał się członkiem Łódzkiego Towarzystwa Naukowego. W okresie 1991–1995 piastował funkcję przewodniczącego Państwowej Rady Ochrony Przyrody, a także przewodniczył Komisji ds. parków narodowych i rezerwatów.

Jego wkład w ochronę środowiska jest niezwykle istotny, gdyż to właśnie Olaczek był głównym inicjatorem wprowadzenia do polskiego prawa pojęcia użytku ekologicznego. W 1991 roku zainicjował pierwsze w kraju uniwersyteckie studia z zakresu ochrony środowiska.

W uznaniu jego zasług, w 1982 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Dwa lata później otrzymał nagrodę „Złota Róża” za swoją książkę „Skarby przyrody i krajobrazu Polski”, a w 2010 roku wyróżniono go Medalem im. Władysława Szafera.

Przypisy

  1. Nagroda Złota Róża. festiwalnauki.edu.pl. [dostęp 14.05.2023 r.]
  2. Krótkie informacje biograficzne. [dostęp 04.08.2019 r.]
  3. Biogram na stronie Narodowego Programu Leśnego. [dostęp 17.04.2018 r.]
  4. Romuald Olaczek w Cyfrowym Archiwum Łodzian
  5. a b c d e f Kto jest kim w botanice polskiej, (red: Zbigniew Mirek, Lucyna Musiał, Jan J. Wójcicki), wyd. Instytut Botaniki im. W. Szafera, Kraków 1995, s. 256-257
  6. Medal im. Prof. Władysława Szafera

Oceń: Romuald Olaczek

Średnia ocena:4.46 Liczba ocen:11