Daniel Olbrychski


Daniel Marcel Olbrychski, urodzony 27 lutego 1945 roku w Łowiczu, to znany i ceniony polski aktor teatralny oraz filmowy. Jego kariera artystyczna czyni go jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci swojego pokolenia w polskim kinie.

Olbrychski zagrał w blisko 180 filmach zarówno kinowych, jak i telewizyjnych, co świadczy o jego niezwykłej wszechstronności i talentach aktorskich. Swoją podróż filmową rozpoczął w 1963 roku, debiutując w filmie Janusza Nasfetera pt. "Ranny w lesie". Od tego czasu, swoimi występami przyciągnął uwagę wielu widzów.

W trakcie swojej kariery Daniel Olbrychski współpracował z wieloma czołowymi polskimi reżyserami, w tym z Andrzejem Wajdą, Januszem Morgensternem, Kazimierzem Kutzem, Julianem Dziedziną oraz Krzysztofem Zanussim. Jego umiejętności aktorskie docenił także Jerzy Antczak, Jerzy Hoffman, Janusz Kijowski, Stanisław Bareja oraz Krzysztof Kieślowski.

W 1970 roku Olbrychski zaczął także występować w zagranicznych produkcjach, gdzie miał okazję zagrać u takich reżyserów jak Volker Schlöndorff, Claude Lelouch czy Nikita Michałkow. Jego różnorodne role w filmach przyniosły mu uznanie zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami.

Życiorys

Rodzina i edukacja

Daniel Olbrychski przyszedł na świat 27 lutego 1945 roku w Łowiczu. Jego rodzicami są Franciszek Olbrychski, znany publicysta (1905–1981), oraz Klementyna z Sołonowiczów, polonistka (1909–1995). Ciekawostką jest to, że jego ciotka, Irena Śmiałowska (1908–2019), była jedną z najstarszych Polek. Daniel miał również starszego brata, Krzysztofa (1939–2017), który wybrał karierę fizyka. Dzieciństwo spędził w kilku miejscach, w tym Czerniewie, Łodzi oraz Drohiczynie, gdzie zaczął swoją przygodę z aktorstwem, występując w kościelnych przedstawieniach. Już w młodości rozwijał swoje umiejętności muzyczne w klasie skrzypiec w szkole muzycznej, a ponadto aktywnie uprawiał boks, szermierkę, badmintona i judo, jak również biegał na 800 m w klubie Lotnik Warszawa.

W miarę upływu lat, Daniel zaangażował się w życie artystyczne – był członkiem kółka recytatorskiego Miłośników Starej Warszawy, które prowadził Józef Małgorzewski. Kiedy uczył się w liceum im. Stefana Batorego w Warszawie, zadebiutował na scenie, grając Papkina w szkolnej inscenizacji Zemsty w Teatrze Buffo pod okiem reżysera Jana Cichonia. Po zakończeniu liceum w 1963 roku Daniel podjął studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie, jednak z powodu intensywnego zaangażowania w projekty filmowe przerwał naukę. Dopiero w 1971 roku zakończył egzamin eksternistyczny, uzyskując tytuł aktora.

Kariera zawodowa

Zawodową karierę aktorską Olbrychski rozpoczął 13 grudnia 1961 roku, występując w Młodzieżowym Studiu Poetyckim, realizowanym przez Andrzeja Konica w Telewizji Polskiej. Zagrał wówczas tytułową rolę w Kubie, na podstawie powieści Archipelag ludzi odzyskanych autorstwa Igora Newerlego. Już na początku studiów aktorskich, reżyser Janusz Nasfeter dostrzegł jego talent i obsadził go w roli Korala w filmie Ranny w lesie, na podstawie powieści Witolda Zalewskiego.

W 1965 roku zadebiutował w pełnometrażowym filmie, wcielając się w postać Rafała Olbromskiego w Popiołach Andrzeja Wajdy. Olbrychski zagrał także podporucznika Stefana „Żbika” Olewicza w dramacie wojennym Janusza Morgensterna Potem nastąpi cisza. W drugiej połowie lat 60. zrealizował kilka wartościowych ról, w tym w komediach: w 1966 roku wcielił się w Andrzeja w Małżeństwie z rozsądku autorstwa Stanisława Barei i Tolka Szczepaniaka w Bokserze Juliana Dziedziny. Jego talent ujawnił się także w filmach z 1967 roku, gdzie odniósł sukces w filmach Skok i Jowita, oraz w 1968 roku, gdy zagrał w kilku istotnych projektach, takich jak Zaliczenie, Hrabinie Cosel i Pan Wołodyjowski w reżyserii Jerzego Hoffmana.

W 1969 roku zdobył Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego, zostając pierwszym laureatem, a wkrótce potem rozpoczął współpracę z Andrzejem Wajdą, asystując mu przy Polowaniu na muchy oraz grając epizodyczne i drugoplanowe role w wielu produkcjach filmowych i teatralnych. Dzięki swoim występom, Daniel zasłynął jako utalentowany aktor, który na stałe wpisał się do polskiej kultury filmowej.

W 1970 roku wystąpił w dramatach Wajdy, takich jak Brzezina oraz Krajobraz po bitwie, co doprowadziło go do kandydatury do nagrody za najlepszą rolę męską na Festiwalu Filmowym w Cannes. Jego kariera rozwijała się także za granicą, gdzie zadebiutował w międzynarodowym kinie w epizodycznej roli w Pacyfistce Miklósa Jancsó, a w kolejnych latach tworzył kultowe postacie w filmach takich jak Potop czy Ziemia obiecana.

W latach 80. aktywnie uczestniczył w działalności „Solidarności”, co kosztowało go wiele, gdyż musiał zmierzyć się z reperkusjami ze strony ówczesnych władz, które przyczyniły się do jego wyjazdu z Polski. Olbrychski odniósł sukces również na zachodnich scenach i w produkcjach filmowych, występując w sztukach takich jak Szaleńcy są na wymarciu czy Przeminęło z wiatrem. Jego życie prywatne i zawodowe obfitowało w liczne wydarzenia oraz realizacje, w tym książki autobiograficzne oraz spektakle teatralne, które miały swoje premiery zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Daniel Olbrychski pozostaje nie tylko znaczącą postacią w polskim kinie, ale także ikoną, która łączy pokolenia i wyznacza standardy w polskiej kulturze.

Życie prywatne

Daniel Olbrychski w swoim życiu prywatnym przeszedł przez szereg ważnych wydarzeń. W marcu 1967 roku wziął ślub z aktorką Moniką Dzienisiewicz, z którą doczekał się syna, Rafała (ur. 1971). W trakcie trwania tego małżeństwa, przez trzy lata prowadził w relacji z piosenkarką Marylą Rodowicz, co stało się jednym z najbardziej znanych romansów w Polsce lat 70. Po zakończeniu tego związku, Olbrychski rozwiódł się z żoną.

13 lutego 1978 roku związał się z dziennikarką Zuzanną Łapicką, z którą ma córkę, Weronikę (ur. 1981). Poza tym, z pozamałżeńskiej relacji z aktorką Barbarą Sukową, ma syna, Wiktora (ur. 1988). W 1989 roku zakończył swoje małżeństwo z Łapicką-Olbrychską. Kolejnym ważnym krokiem w jego życiu miało być poślubienie menedżerki oraz teatrolożki Krystyny Demskiej, co miało miejsce 23 października 2003 roku.

Olbrychski przez wiele lat mieszkał we Francji, gdzie nauczył się biegle języka francuskiego, a dodatkowo potrafi komunikować się w językach rosyjskim, włoskim oraz angielskim. W 2015 roku został członkiem honorowego komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego, który ubiegał się o prezydenturę w Polsce.

W latach 90. zdiagnozowano u niego nowotwór skóry, co wiązało się z koniecznością przeprowadzenia operacji. Odnotowano również, że Daniel Olbrychski trzykrotnie stracił prawo jazdy z powodu jazdy pod wpływem alkoholu. W czerwcu 2015 roku, podczas rutynowej kontroli, okazało się, że prowadził pojazd w stanie nietrzeźwości, a badanie alkomatem wykazało 0,9 promila alkoholu w jego organizmie, co skutkowało nałożeniem 3-letniego zakazu prowadzenia pojazdów oraz karą w wysokości 10 000 zł. W listopadzie 2019 roku miał również incydent, gdy w Żółwinie, poruszając się nieoświetlonym skuterem, zderzył się z samochodem.

Inwigilacja ze strony służb specjalnych PRL

Daniel Olbrychski był przedmiotem zainteresowania służb specjalnych PRL, co miało swoje źródło w działalności Wydziału III Komendy Stołecznej Milicji Obywatelskiej. Jego sprawa operacyjna nosiła kryptonim „Kmicic”, a celem działań było zgromadzenie dowodów na jego rzekome wrogie zachowania wobec systemu komunistycznego.

W ramach tej operacji zbierano informacje, które mogłyby wykazać nieprawidłowości w jego publicystycznej działalności lub stałyby się podstawą do zwerbowania go na tajnego współpracownika. Zainteresowanie służb wynikało głównie z faktu, że artysta już w 1977 roku podpisał apel Komitetu Obrony Robotników, domagając się powołania komisji sejmowej do zbadania naruszeń wobec protestujących w wydarzeniach czerwcowych, jak również łamania prawa przez organy represji, takie jak Milicja Obywatelska, Służba Bezpieczeństwa oraz władze sądowe.

Pomimo zakończenia operacji „Kmicic” 6 lutego 1978 roku na skutek rzekomego zaprzestania wrogiej działalności przez Olbrychskiego, temat jego osoby pozostawał aktualny. W 1983 roku Służba Bezpieczeństwa nadal otrzymywała raporty od tajnych współpracowników dotyczące jego działalności. Zgromadzone dokumenty z obserwacji Olbrychskiego zostały przechowane w Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, skąd można je odnaleźć pod sygnaturami AIPN 00170/60, AIPN 00945/2185 oraz AIPN 01322/1022.

Filmografia

Filmografia Daniela Olbrychskiego to imponująca kolekcja jego ról w filmach fabularnych, które na trwałe wpisały się w historię polskiej kinematografii. Artysta ten, znany ze swojego wszechstronnego talentu, zadebiutował na ekranie w latach 60-tych, a jego kariera trwa do dziś.

Filmy fabularne
RokTytułRolaReżyseria
1963Ranny w lesieKoralJanusz Nasfeter
1965PopiołyRafał OlbromskiAndrzej Wajda
1965Potem nastąpi ciszapodporucznik OlewiczJanusz Morgenstern
1966BokserTolekJulian Dziedzina
1966Małżeństwo z rozsądkuAndrzejStanisław Bareja
1967SkokFranekKazimierz Kutz
1967JowitaArensJanusz Morgenstern
1968ZaliczeniestudentKrzysztof Zanussi
1968Przekładaniecrzecznik (głos)Andrzej Wajda
1968Hrabina CoselKarol XIIJerzy Antczak
1968Wszystko na sprzedażDanielAndrzej Wajda
1969Struktura kryształuon samKrzysztof Zanussi
1969Sól ziemi czarnejporucznikKazimierz Kutz
1969Polowanie na muchyrzeźbiarzAndrzej Wajda
1969Pan WołodyjowskiAzja TuhajbejowiczJerzy Hoffman
1970OswobożdienijedżokejJurij Ozierow
1970Różaniec z granatówJózekJan Rutkiewicz
1970Góry o zmierzchuAndrzej (głos)Krzysztof Zanussi
1970Życie rodzinneZiemowitKrzysztof Zanussi
1970Krajobraz po bitwieTadeuszAndrzej Wajda
1970Égi bárányDanielMiklós Jancsó
1970BrzezinaBolesławAndrzej Wajda
1970PacyfistkaSergey AbramovMiklós Jancsó
1971Die RollePiotrKrzysztof Zanussi
1971Piłat i inniMateusz EwangelistaAndrzej Wajda
1972WeselePan MłodyAndrzej Wajda
1973Roma rivuole CesareKlaudiuszMiklós Jancsó
1974PotopAndrzej KmicicJerzy Hoffman
1975Ziemia obiecanaKarol BorowieckiAndrzej Wajda
1976Zdjęcia próbneon samAgnieszka Holland
1976DagnyStanisław PrzybyszewskiHaakon Sandøy
1979Kung-fuZygmuntJanusz Kijowski
1979Panny z WilkaWiktor RubenAndrzej Wajda
1979Die BlechtrommelJan BrońskiVolker Schlöndorff
1980Wizja lokalna 1901ksiądz PaczkowskiFilip Bajon
1980RycerzHierofantLech Majewski
1981Z dalekiego krajudowódca partyzantówKrzysztof Zanussi
1981Les uns et les autresKarl KremerClaude Lelouch
1981Pad ItalijeDavorinLordan Zafranović
1982La TruiteSaint-GenisJoseph Losey
1983Miłość w NiemczechWiktorczykAndrzej Wajda
1984La diagonale du fouTac-TacRichard Dembo
1984Der Bulle & das MädchenFritzPeter Keglevic
1984Bis später, ich muss mich erschießenSemionVojtěch Jasný
1985SiekierezadaKątnyWitold Leszczyński
1985Ga, gaScopePiotr Szulkin
1985Casablanca, CasablancaDanielFrancesco Nuti
1985…jestem przeciwGrzegorzAndrzej Trzos-Rastawiecki
1986Róża LuksemburgLeon JogichesMargarethe von Trotta
1987Nieznośna lekkość bytuszpicelPhilip Kaufman
1987Mosca addiopoetaMauro Bolognini
1988Przed sklepem jubileraksiądz AdamMichael Anderson
1988Dekalog IIIJanuszKrzysztof Kieślowski
1989La bugiardaAdrianoFranco Giraldi
1992Długa rozmowa z ptakiem_Krzysztof Zanussi
1993Kolejność uczućRafał NawrotRadosław Piwowarski
1993Lepiej być piękną i bogatąmecenasFilip Bajon
1993Mam na imię Iwan, a ty AbrahamStiepanYolande Zauberman
1995TransatlantisNeufferChristian Wagner
1995Dzieje mistrza TwardowskiegoTwardowskiKrzysztof Gradowski
1995PestkaBorysKrystyna Janda
1996Dzieci i rybyFranciszekJacek Bromski
1996Mężczyźni i kobiety, sposób użyciamężczyznaClaude Lelouch
1996Poznań 56profesor w pociąguFilip Bajon
1996UcieczkanadporucznikLívia Gyarmathy
1997Ostatni krągWitoldKrzysztof Zanussi
1998Cyrulik syberyjskiKopnowskiNikita Michałkow
1999Pan TadeuszGerwazy RębajłoAndrzej Wajda
1999Ogniem i mieczemTuhaj-bejJerzy Hoffman
2000To ja, złodziejkompozytor SewerynJacek Bromski
2001PrzedwiośnieSzymon GajowiecFilip Bajon
2001Gulczas, a jak myślisz…rzeźnik znad jeziora (głos)Jerzy Gruza
2002ZemstaDyndalskiAndrzej Wajda
2003Stara baśńPiastunJerzy Hoffman
2005Persona non gratawiceminister spraw zagranicznychKrzysztof Zanussi
2007Jutro idziemy do kinawłaściciel kabrioletuMichał Kwieciński
2008Tolko nie siejczaspan WojtekWalerij Pendrakowski
2008Un homme et son chientaksówkarzFrancis Huster
2009Idealny facet dla mojej dziewczynydoktor GebauerTomasz Konecki
2009Mniejsze złoakowiecJanusz Morgenstern
2009Nie opuszczaj mnieJowiszEwa Stankiewicz
2009RewizytaWitKrzysztof Zanussi
2010SaltOleg OrłowPhillip Noyce
2010So Much for Justice_Miklós Jancsó
2010WintertochterdziadekJohannes Schmid
2010Śluby panieńskieszlachcicFilip Bajon
2011Z miłościRadwańskiAnna Jadowska
20111920 Bitwa warszawskaJózef PiłsudskiJerzy Hoffman
2012Bitwa pod WiedniemMarcin Kazimierz KątskiRenzo Martinelli
2012SępBożekEugeniusz Korin
2012Hans Kloss. Stawka większa niż śmierćoberführer Gunther WernerPatryk Vega
2013The Hardy Bucks Movie_Mike Cockayne
2014Piąte: Nie odchodź!bezdomnyKatarzyna Jungowska
2016FrameddziekanPiotr Śmigasiewicz
2016Marie CurieEmile AmagatMarie Noëlle
2017DJdziadekAlek Kort
2018KamerdynerLeo von TrettowFilip Bajon
2018Van GogiVictorSergey Livnev
2019Raz, jeszcze razSaszaPaweł Czarzasty
Krzysztof Zbieranek
2019Mowa ptakówGustawXawery Żuławski
2019Politykaszeregowy posełPatryk Vega
Seriale telewizyjne
1968Hrabina CoselKarol XII (odc.2)Jerzy Antczak
1969Przygody pana MichałaAzja Tuhajbejowicz (odc. 6-10)Paweł Komorowski
1975Ziemia obiecanaKarol BorowieckiAndrzej Wajda
1980Z biegiem lat, z biegiem dni…Stanisław Wyspiański (odc. 4)Andrzej Wajda
1986Biała wizytówkaWinston Churchill (odc. 1)Filip Bajon
1989The Secret of the SaharaHaredAlberto Negrin
1990NapoleonJózef Poniatowski (odc.3)Krzysztof Zanussi
1996Domon sam (odc. 16)Jan Łomnicki
2000Ogniem i mieczemTuhaj-bejJerzy Hoffman
2000Na dobre i na złeJan Rapasiewicz (odc. 37)Piotr Wereśniak
200013 posterunek 2reżyser (odc. 31)Maciej Ślesicki
2002WiedźminFilavander (odc. 7)Marek Brodzki
2002PrzedwiośnieSzymon Gajowiec (odc. 3, 6)Filip Bajon
2002Samo życieAndrzej Szamajdaróżni
2005Bulionerzy„Piotr Nowik” w reklamówce (odc. 33)Andrzej Kostenko
2006–2007Fala zbrodniminister Jan Olbrych (odc. 66-89)Filip Zylber
2006–2007Dwie strony medaluToni (odc. 1-114)różni
2006KryminalniKrzysztof Brodecki, ojciec Marka (odc. 59-60)Piotr Wereśniak
2006Daleko od noszyWiedźmin (odc. 83)Krzysztof Jaroszyński
2007Plebaniaon sam (odc. 817)Iwona Siekierzyńska
2008NianiaWitold Nowacki (odc. 106)Jerzy Bogajewicz
2009–2010Czas honoruJerzy „doktor” (odc. 14-29)Michał Kwieciński
2009Naznaczonytrener Malec (odc. 9)Michal Bulik
2011–2012Komisarz AlexGustaw Majer, kolega Marka Bromskiego (odc. 1-25)Robert Wichrowski
2012–2014LekarzeGustaw Kellerróżni
2012–2017KlanArkadiusz Nowikróżni
2016Świat według Kiepskichkapitan (odc. 492)Patrick Yoka
2017Daleko od noszy. ReanimacjaWiedźmin (odc. 6)Krzysztof Jaroszyński
2018Pamiątka z OdessyMathieu OzonOleg Turansky
od 2018Na dobre i na złeCezaryróżni
2019–2020Pierwsza miłośćOlgierd „Wodnik” Gwiazdaróżni
2022Mój agenton sam (odc. 6)Julia Kolberger
od 2024Teściowie_Grzegorz Kuczeriszka
Krzysztof Jaroszyński

W trakcie swojej kariery Olbrychski współpracował z wieloma uznawanymi reżyserami oraz grał w różnorodnych gatunkach filmowych, co czyni go jedną z najważniejszych postaci polskiego filmu.

Polski dubbing

Daniel Olbrychski, znany polski aktor, zyskał uznanie nie tylko w filmach, ale również w dubbingu. Poniżej przedstawiamy listę jego istotnych ról głosowych:

  • 1968: Przekładaniec – pełnił rolę rzecznika towarzystwa ubezpieczeniowego,
  • 1970: Góry o zmierzchu – użyczył głosu Andrzejowi,
  • 2000: Odwrócona góra albo film pod strasznym tytułem – wcielił się w postać Wita,
  • 2001: Gulczas, a jak myślisz… – jego głos można usłyszeć jako rzeźnika znad jeziora,
  • 2006: Artur i Minimki – nadał głos Maltazarowi,
  • 2006: Auta – zagrał rolę Wójta Hudsona,
  • 2006: Heroes 5 – użyczył głosu Markalowi,
  • 2007: Assassin’s Creed – wcielił się w Al-Mualima, Mistrza Asasynów,
  • 2008: Asterix na olimpiadzie – zagrał Juliusz Cezara,
  • 2008: Wyprawa na Księżyc 3D – użyczył głosu Dziadkowi,
  • 2009: Artur i zemsta Maltazara – powrócił jako Maltazar,
  • 2010: Artur i Minimki 3. Dwa światy – ponownie wcielił się w Maltazara,
  • 2010: ModNation Racers – zagrał Szefa zespołu,
  • 2011: Red Orchestra 2: Bohaterowie Stalingradu – nadał głos Wasilijowi Iwanowiczowi Czujkowowi.

Wydane książki

Oto lista różnych wydanych książek autorstwa Daniela Olbrychskiego, które ukazały się na rynku w latach 1990–1997:

  • 1990 – Wspominki o Włodzimierzu Wysockim, „Zebra”, ISBN 83-85076-07-7,
  • 1992 – Anioły wokół głowy (współautorzy: Przemysław Ćwikliński, Jacek Ziarno), „BGW”, ISBN 83-7066-387-7,
  • 1997 – Parę lat z głowy, „BGW”, ISBN 83-7066-689-2.

Odznaczenia i wyróżnienia

Ordery i odznaczenia

Daniel Olbrychski, uznawany za jednego z najwybitniejszych polskich aktorów, został uhonorowany licznymi odznaczeniami za swoje osiągnięcia w dziedzinie sztuki i kultury. Wśród jego wyróżnień znajduje się:

  • Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi w pracy artystycznej” (1998),
  • Złoty Krzyż Zasługi (1974),
  • Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2006),
  • Odznaka Honorowa „Zasłużony dla Mazowsza” (2024),
  • Kawaler Legii Honorowej (1986, Francja),
  • Komandor Orderu Sztuki i Literatury (1991, Francja),
  • Krzyż Zasługi I Klasy Orderu Zasługi RFN (2003, Niemcy),
  • Medal Puszkina (2007, Rosja).

Nagrody

Nie tylko odznaczenia, ale również liczne nagrody podkreślają wybitność artystyczną Olbrychskiego. Oto niektóre z nich:

  • Nagroda na 1. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku za najlepszą pierwszoplanową rolę męską w filmie „Potop” (1974),
  • Nagroda im. Konstantego Stanisławskiego (29 Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Moskwie, czerwiec 2007),
  • Nagroda dla Aktora za Szczególny Wkład w Sztukę Filmową (festiwal Plus Camerimage, listopad 2012),
  • Doktorat honoris causa Uniwersytetu Opolskiego (11 marca 2013),
  • Honorowy Obywatel miasta stołecznego Warszawy (2017),
  • Honorowy obywatel Opola (2015),
  • Kamień Optymizmu oraz tytuł Aktora NieZwykłego na Festiwalu Filmów-Spotkań NieZwykłych w Sandomierzu (2017).

Przypisy

  1. JustynaJ. Michniewicz, Daniel Olbrychski Zasłużony dla Mazowsza [online], mazovia.pl, 12.02.2024 r. [dostęp 12.02.2024 r.]
  2. Biuro Prasowe Jasnej Góry - Discovery-Historia też broni Jasnej Góry [online], www.jasnagora.com [dostęp 27.12.2023 r.]
  3. Słaba pamięć Olbrychskiego. Stracił prawko już 3 raz! [online], Fakt24.pl, 11.07.2015 r. [dostęp 16.12.2023 r.]
  4. Daniel Olbrychski prowadził po alkoholu. Stracił prawo jazdy [online], TVN Warszawa, 17.06.2015 r. [dostęp 16.12.2023 r.]
  5. Daniel Olbrychski za jazdę po alkoholu zapłaci 10 tysięcy złotych grzywny [online], polskieradio24.pl, 23.10.2015 r. [dostęp 16.12.2023 r.]
  6. Dramat Daniela Olbrychskiego. W wypadku stracił zęby [online], se.pl, 04.12.2019 r. [dostęp 16.12.2023 r.]
  7. Krzysztof Olbrychski [online], nekrologi.wyborcza.pl [dostęp 17.03.2017 r.]
  8. Aleksander Jackiewicz: Olbrychski w „Hamlecie” [online], encyklopediateatru.pl, 24.05.1970 r. [dostęp 01.04.2021 r.]
  9. Daniel Olbrychski: bokser! [online], film.onet.pl, 01.10.2012 r.
  10. Daniel Olbrychski odznaczony złotym medalem Gloria Artis [online], wiadomosci.wp.pl, 13.02.2006 r. [dostęp 27.01.2013 r.]
  11. Gazety Wyborczej, Krzysztof Olbrychski: „Tanie lotnisko w Modlinie bez kolei”, 12.11.2012 r. [dostęp 30.11.2012 r.]
  12. Dyplom nadania odznaki (zdjęcie) [online], twitter/X [dostęp 12.02.2024 r.]
  13. Medal Puszkina dla Olbrychskiego [online], wyborcza.pl, 02.04.2008 r. [dostęp 30.01.2021 r.]
  14. Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 03.05.1998 r. o nadaniu orderu
  15. Odznaczenia dla wybitnych twórców i działaczy kultury. „Dziennik Polski”. nr 175, 26.07.1974 r.
  16. Alain Delon wanted Daniel Olbrychski to give him the award [online], Leo Rockefeller, 02.06.2017 r. [dostęp 22.07.2019 r.]
  17. Radni nie mieli żadnych wątpliwości. Daniel Olbrychski honorowym obywatelem Warszawy. metrowarszawa.gazeta.pl, 08.06.2017 r. [dostęp 08.06.2017 r.]
  18. Daniel Olbrychski honorowym obywatelem Opola. nto.pl, 11.11.2015 r. [dostęp 28.02.2018 r.]
  19. Daniel Olbrychski doktorem honoris causa Uniwersytetu Opolskiego. Nowa Trybuna Opolska, 11.03.2013 r. [dostęp 28.03.2013 r.]
  20. Tygodnik Życie na Gorąco nr 46, 13.11.2014 r., s. 56-57
  21. Tygodnik „Życie na Gorąco” nr 27, 05.07.2012 r., s. 16-17
  22. lubomir Mackiewicz (red.), Anna Żołna (red.): Kto jest kim w Polsce: informator biograficzny. Warszawa: Wydawnictwo Interpress, 1993, s. 512. ISBN 83-223-2644-0.
  23. Andrzej Konic. filmpolski.pl. [dostęp 16.11.2020 r.]

Oceń: Daniel Olbrychski

Średnia ocena:4.47 Liczba ocen:15