UWAGA! Dołącz do nowej grupy Łowicz - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Feliks Zabłocki


Feliks Zabłocki był wybitnym drzeworytnikiem pochodzącym z Warszawy, którego twórczość pozostawiła trwały ślad w polskiej kulturze artystycznej. Urodził się w 1846 roku w malowniczym Łowiczu, a jego życie zakończyło się tragicznie 5 kwietnia 1874 roku w stolicy Polski, Warszawie.

Jego prace charakteryzowały się nie tylko niezwykłą precyzją, ale również oryginalnym stylem, który przyczynił się do rozwoju sztuki drzeworytu w naszym kraju.

Życiorys

Feliks Zabłocki był aktywnym artystą w latach 1863–1874. W początkowym okresie swojej kariery, do 1867 roku, pracował jako rytownik dla „Tygodnika Ilustrowanego”, a po tym czasie dołączył do zespołu „Kłosów”. W 1871 roku, razem z Władysławem Bojarskim, Ignacym Chełmickim oraz Bronisławem Pucem, założył spółdzielnię pod nazwą „Drzeworytnia Warszawska”. W tej placówce wykonywano drzeworyty głównie dla ilustrowanych czasopism, z przewagą publikacji rosyjskich. Rozwój działalności spółdzielni doprowadził do otwarcia filii w Petersburgu.

Wśród jego ważniejszych dzieł można wymienić zestaw drzeworytów stworzonych na podstawie rysunków Jana Matejki, wykonanych do książki autorstwa Władysława Zawadzkiego pt. Obrazy Rusi Czerwonej (wyd. Żupański, Poznań 1869). Warto również wspomnieć o pracy nad Panoramą Warszawy, której podstawą był rysunek Adolfa Kozarskiego, a także o drzeworycie przedstawiającym Domy drewniane w Wiśniczu.

Feliks Zabłocki rytował także portrety według prac takich artystów jak: Aleksander Kotsis z dziełem Rzeźbiarz wiejski, Skarbiec katedry na Wawelu – Aleksandra Gryglewskiego, Dziewczę ze skrzypcami – Artura Grottgera, Bakałarz – Leopolda Horowitza oraz Trzy chwile życia szuleraKsawerego Pillatiego.

Artysta odszedł z tego świata i został pochowany na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kwatera 30 wprost-6-38).

Przypisy

  1. Cmentarz Stare Powązki: Feliks Zabłocki, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 21.06.2020 r.]

Oceń: Feliks Zabłocki

Średnia ocena:4.63 Liczba ocen:16