UWAGA! Dołącz do nowej grupy Łowicz - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Anton Denikin


Anton Iwanowicz Denikin, znany jako rosyjski wojskowy i polityk, przyszedł na świat 16 grudnia 1872 roku w Łowiczu. Jego życie zakończyło się 8 sierpnia 1947 w Ann Arbor. Denikin był generałem lejtnantem Armii Imperium Rosyjskiego oraz pisarzem, a jego kariera obejmowała ważne wydarzenia historyczne, takie jak wojna rosyjsko-japońska oraz I wojna światowa.

W czasie wojny domowej w Rosji pełnił kluczową rolę, na początku dowodząc Armią Ochotniczą, a następnie kierując Siłami Zbrojnymi Południa Rosji. Był jednym z najważniejszych liderów ruchu antybolszewickiego, a jego działania miały znaczący wpływ na losy tego konfliktu.

Warto zauważyć, że przed swoją śmiercią, Aleksandr Kołczak przekazał Denikinowi pełnomocnictwa do najwyższej władzy w Rosji, co świadczy o jego znaczeniu w tamtym okresie. W 1920 roku zdecydował się jednak na złożenie dymisji na ręce Piotra Wrangla, co oznaczało jego odejście w kierunku życia na emigracji.

Życiorys

Anton Denikin, wybitny rosyjski generał, był synem Iwana Jefimowicza Denikina, służącego jako chłop pańszczyźniany. Iwan urodził się w 1807 roku, a w 1834 roku został włączony do armii. Jego wojskowa kariera obejmowała między innymi walki na Węgrzech w 1849 roku oraz działania podczas wojny krymskiej. Następnie, w latach 1863–1864, pełnił służbę w Warszawie, gdzie uczestniczył w tłumieniu powstania styczniowego. W 1869 roku przeszedł na emeryturę jako major, osiedlając się w Królestwie Polskim.

W roku 1871 ożenił się z Elżbietą Wrzesińską, Polką pracującą jako szwaczka, która pochodziła z katolickiej rodziny zubożałych właścicieli ziemskich. Nawet po ślubie nie przeszła na prawosławie, a w domu używano języka polskiego. Nigdy nie nauczyła się płynnie mówić po rosyjsku. Anton, ochrzczony w obrządku prawosławnym, potrafił czytać i pisać już w czterech latach. Jego komunikacja z matką odbywała się w języku polskim, mimo że miał pewne trudności z ortografią.

Rodzina żyła skromnie, opierając swoje utrzymanie na emeryturze ojca, wynoszącej zaledwie 36 rubli miesięcznie. Po śmierci rodzica, młody Denikin rozpoczął udzielanie korepetycji, co stało się jego źródłem dochodu. W 1890 roku, jako ochotnik, wstąpił do 1 Pułku Strzelców. Po trzech miesiącach w Płocku, został przyjęty do szkoły wojskowej piechoty w Kijowie, którą ukończył w 1892 roku ze stopniem podporucznika. Choć rozpoczął studia w Mikołajewskiej Akademii Sztabu Generalnego w 1895 roku, nie ukończył ich.

Denikin zademonstrował swoje umiejętności dowódcze podczas wojny rosyjsko-japońskiej, co zaowocowało awansem do stopnia pułkownika. W 1910 roku objął dowództwo 17 Archangielskiego Pułku Piechoty w Żytomierzu, a w przededniu I wojny światowej awansowano go na generała majora. Został oddelegowany do 8 Armii, pod dowództwem gen. Aleksieja Brusiłowa.

Po wybuchu I wojny światowej, 3 września 1914 roku, Denikin przejął dowództwo nad 4 Brygadą Strzelców, znaną także jako „Żelazna brygada”. Jego oddziały zdobyły miasto Medzilaborce oraz wzięły do niewoli około 3700 ludzi. W lutym 1915 roku 4 Brygada Strzelców wspierała oddziały gen. Aleksieja Kaledina, co pomogło w wyparciu Austriaków z okolicy. Po licznych bataliach odniósł poważne rany, a 24 maja 1916 roku awansował na generała lejtnanta.

Jako dowódca dywizji, Denikin uczestniczył w ofensywie Brusiłowa, odbijając Łuck z rąk austro-węgierskich. 9 września 1916 roku objął dowództwo nad 8 Korpusem Armijnym, który włączono do Frontu Rumuńskiego. Na tym froncie zastała go rewolucja lutowa, a Denikin zyskał reputację zwolennika reform demokratycznych.

W marcu 1917 roku został powołany do Piotrogrodu, gdzie zaproponowano mu stanowisko szefa sztabu głównodowodzącego armii rosyjskiej. Po pewnym czasie na tym stanowisku odmówił współpracy z nowym dowódcą, gen. Brusiłowem. 13 czerwca 1917 roku awansowano go na dowódcę Frontu Zachodniego, gdzie brał udział w kluczowych operacjach przeciwko armiom państw centralnych. Latem 1917 roku objął dowództwo Frontu Południowo-Zachodniego, wyrażając poparcie dla działań przeciw premierowi Aleksandrowi Kiereńskiemu.

Po przewrocie bolszewickim, Denikin został uwięziony, lecz szybko uwolniony przez żołnierzy I Korpusu Polskiego. Następnie przeniósł się do Nowoczerkaska, gdzie rozpoczął formowanie Armii Ochotniczej. W styczniu 1918 roku wziął udział w walkach przeciw bolszewikom, zyskując reputację sprawnego dowódcy. 12 lutego 1918 roku został dowódcą 1 Dywizji Piechoty Armii Ochotniczej.

Później objął dowództwo nad Armią Ochotniczą po nieudanym szturmie na Jekaterynodar, umawiając się na dalsze działania przeciw bolszewikom. Jego armia, uzupełniona kozakami kubańskimi, odniosła sukcesy w działaniach ofensywnych, zajmując kluczowe tereny. Po śmierci gen. Michaiła Aleksiejewa, wszystkie władze wojskowe znalazły się w jego rękach. Armia pod jego dowództwem pokonała wojska Północnokaukaskiej Republiki Radzieckiej.

W styczniu 1919 roku stanął na czele Sił Zbrojnych Południa Rosji. Dowództwo przeniósł do Taganrogu, a jego armia zyskała wsparcie od Ententy. Rozpoczął operację mającą na celu zdobycie Donbasu, co przyniosło początkowe sukcesy. Jednakże w miarę postępu kampanii, natarcie Denikina napotkało na coraz większe trudności.

W czerwcu 1919 roku uznał władzę admirała Aleksandra Kołczaka, a w sierpniu rozpoczął ofensywę w kierunku Moskwy. Jego działania na Ukrainie przyniosły mu zdobycie kluczowych miast, jednak napotkał opór armii ukraińskiej. Po zajęciu Kijowa miał trudności z dalszym zdobywaniem terytoriów, a ofensywa w stronę Moskwy zakończyła się niepowodzeniem z powodu kontrofensywy Armii Czerwonej.

Na terenach pod kontrolą Denikina, miały miejsce liczne wydarzenia terrorystyczne, w tym masowe egzekucje. On sam nie popierał tych działań, jednak obraz armii białej pozostawał kontrowersyjny. W marcu 1920 roku, utworzył Rząd Południoworosyjski, lecz pod ciągłym naporem klęsk wojskowych, musiał go zlikwidować.

Po wojnie Denikin osiedlił się w Wielkiej Brytanii, a później przeniósł się do Belgii, gdzie postanowił zakończyć działalność polityczną i zająć się pisarstwem. W 1926 roku osiądzie w Paryżu, biorąc udział w odczytach na temat historii Rosji. Pozostał autorytetem w białej emigracji, ale odnosił się z krytyką do różnych frakcji. Po II wojnie światowej, unikając współpracy z Niemcami, wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie zmarł. Został pochowany z wojskowymi honorami, a jego szczątki przeniesiono na cmentarz prawosławny w New Jersey.

Sprowadzenie szczątków do Rosji i państwowy pogrzeb

W październiku 2005 roku, na podstawie życzenia jego córki oraz za zgodą prezydenta Federacji Rosyjskiej, Władimira Putina, szczątki generała Antona Denikina zostały przetransportowane z terytorium Stanów Zjednoczonych do Rosji. Uroczystości pogrzebowe, które miały miejsce w Monastyrze Dońskim w Moskwie, odbyły się z wielkimi honorami wojskowymi.

W maju 2009 roku, również na koszt państwa, wzniesiono w Monastyrze Dońskim pomnik, który miał na celu upamiętnienie białych żołnierzy. Na grobie Denikina umieszczono marmurowy nagrobek, co symbolizowało oddanie hołdu jego pamięci.

Upamiętnienie

W 2006 roku w Teodozji, na elewacji hotelu Astoria, zainstalowano pamiątkową tablicę, która upamiętnia ostatnie dni pobytu generała Denikina w Rosji.

Natomiast 17 grudnia 2012 roku w Saratowie miała miejsce uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej z okazji 140. rocznicy urodzin Antona Denikina.

Ordery i odznaczenia

Anton Denikin, znany z licznych osiągnięć wojskowych, był także laureatem wielu prestiżowych odznaczeń. Jego bogata kolekcja nagród odzwierciedla jego zasługi i poświęcenie w służbie wojskowej.

  • order Świętego Stanisława II klasy (1904),
  • order Świętego Stanisława III klasy (1902),
  • order Świętej Anny II klasy (1905),
  • order Świętej Anny III klasy (1904),
  • order Świętego Włodzimierza III klasy (1914),
  • order Świętego Włodzimierza IV klasy (1909),
  • order Świętego Jerzego III klasy (1915),
  • order Świętego Jerzego IV klasy (1915),
  • oręż Świętego Jerzego (dwukrotnie),
  • order Michała Walecznego III klasy (Rumunia, 1917),
  • krzyż Wojenny (Francja, 1917),
  • order Łaźni (Wielka Brytania, 1919),
  • krzyż Wielki Order Orła Białego (Serbia),
  • odznaka 1 Zimowej Kampanii Kubańskiej (1918),
  • medal Pamiątkowy Wojny Ojczystej (1912).

Prace

Denikin, będąc na emigracji, stworzył liczne dzieła literackie, które ukazują jego doświadczenia i refleksje na temat historii Rosji oraz życia wojskowego. W jego dorobku literackim można wyróżnić następujące pozycje:

  • Droga rosyjskiego oficera [wspomnienia],
  • Очерки русской смуты,
  • The career of a Tsarist officer: Memoirs, 1872-1916, University of Minnesota Press, Minneapolis 1975, ISBN 0-8166-0698-6 (Путь русского офицера, „Put’ russkogo oficera” 1953),
  • The Russian turmoil, memoirs, military, social and political, Hutchinson, London 1920 (Очерки русской смуты, Париж, 1921-1923; „Oczerki russkoj smuty”, Zarys dziejów anarchii w Rosji),
  • The White Army, Cape, London 1930 (polskie wydanie: Biała Armia. Wyd. DeReggio, 2024, Warszawa),
  • World events and the Russian problem, Imprimerie rapide C.T., Paris 1939,
  • The Russian problem, o.O. 1940.

Przypisy

  1. a b c d [https://www.sgu.ru/archive/old.sgu.ru/files/nodes/9659/09.pdf þÿ��] [online], sgu.ru [dostęp 27.04.2024 r.] .
  2. ВОЕННАЯ ЛИТЕРАТУРА --[ Мемуары ]-- Деникин А.И. Путь русского офицера [online], militera.lib.ru [dostęp 18.08.2020 r].
  3. AndrzejA. Nieuważny, Z matki Polki wódz białej Rosji [online], ioh.pl [dostęp 18.08.2020 r.] .
  4. ВОЕННАЯ ЛИТЕРАТУРА --[Биографии] -- Ипполитов Г.M. Деникин [online], militera.lib.ru [dostęp 14.08.2020 r.] .
  5. Деникин Антон Иванович [online], 1914ww.ru [dostęp 14.08.2020 r.] .
  6. ВОЕННАЯ ЛИТЕРАТУРА --[ Мемуары ]-- Брусилов А.А. Воспоминания [online], militera.lib.ru [dostęp 20.08.2020 r.] .
  7. 8-й армейский корпус [online], www.regiment.ru [dostęp 21.08.2020 r.] .
  8. Ледяной поход добровольческой армии ген.Корнилова, „Издательство Русская Идея”, 22.02.2007 [dostęp 21.08.2020 r.] .
  9. Воинство.Ru / Статьи и документы / Во 2-м Кубанском походе [online], rusk.ru [dostęp 21.08.2020 r.] .
  10. Донбасс в конце 1918 — начале 1919 годов [online], infodon.org.ua [dostęp 21.08.2020 r.] .
  11. ВСЕ НА БОРЬБУ С ДЕНИКИНЫМ! [online], www.magister.msk.ru [dostęp 21.08.2020 r.] .
  12. Игорь МихайловичИ.М. Ходаков, "Очерки Русской Смуты" А.И. Деникина jako źródło do badania wojny domowej na południu Rosji, Москва 2006 [dostęp 15.08.2020 r.] .
  13. И.Солоневич "Два зайца генерала Деникина" [online], ...сейчас!, 20.06.2011 [dostęp 15.08.2020 r.] .
  14. Редакция журналаР., ГЕНЕРАЛ ДЕНИКИН: "...НАРОД СНИЗУ ДОВЕРХУ ПАЛ ТАК НИЗКО..." [online], www.nkj.ru [dostęp 17.08.2020 r.] .
  15. Russia: White Army General Reburied In Moscow [online], RadioFreeEurope/RadioLiberty [dostęp 14.08.2020 r.] .
  16. Почему Путин любит Деникина [online], kp.ru – Сайт «Комсомольской правды», 25.06.2009 [dostęp 14.08.2020 r.] .
  17. Библиотека периодической печати: Белое движение: понимание i признanie [online], rusk.ru [dostęp 14.08.2020 r.] .
  18. Новости: Заслуги носителей Белой идеи признаны na państwowym poziomie [online], rusk.ru [dostęp 14.08.2020 r.] .
  19. В Феодосии установлена мемориальная доска генералу Деникину [online], web.archive.org, 28.10.2012 [dostęp 14.08.2020 r.] .
  20. В Саратове открыли мемориальную доску Деникину [online], Российская газета [dostęp 14.08.2020 r.] .
  21. John DoyleJ.D. Klier, ShlomoS. Lambroza, Pogroms: Anti-Jewish Violence in Modern Russian History, Cambridge University Press, 2004, ISBN 978-0-521-52851-1 [dostęp 12.12.2020 r.] .
  22. Библиотека Гумер - учебник История России - Ратьковский I.S., Ходяков M.V. История Советской России [online], www.gumer.info [dostęp 12.12.2020 r.] .
  23. Зимина В.Д. Белое дело взбунтовавшейся России: политические режимы Гражданской войны 1917-1920 гг, М.: РГГУ, 2006.

Oceń: Anton Denikin

Średnia ocena:4.84 Liczba ocen:23